Tipy na výlet

Stellplatz

Velemín

Je skvělým výchozím bodem jak pro pěší turistiku (Milešovka, Lovoš, Ostrý, Boreč, Opárenské údolí), tak cykloturistiku (Labská stezka, České středohoří) i poznávání okolních měst s bohatou historií (Litoměřice, Terezín, Teplice).

Brána do Čech

Poznávejte krásy Českého středohoří.

Pěší turistika

Stellplatz je skvělým výchozím bodem pro pěší turistiku (Milešovka, Lovoš, Ostrý, Boreč, Opárenské údolí).

Cykloturistika

Trasa Labské stezky mezi královským městem Litoměřice a krajským městem Ústí nad Labem přímo vybízí k aktivnímu vyžití.

Historie

Seznamte se s bohatou historií měst Litoměřice či Terezín, nebo si vychutnejte lázeňskou atmosféru Teplic.

hora Milešovka

Milešovka

Při návštěvě Českého středohoří byste rozhodně neměli opomenout navštívit královnu tohoto kraje, kterou je po právu nazývána hora Milešovka (836,5 m). Rozhled z ní je považován za jeden z nejkrásnějších nejen v Česku.

Lovoš

Lovoš

Lovoš je přirozenou dominantou města Lovosice. Národní přírodní rezervace Lovoš zaujímá vrcholové a částečně svahové partie dvou vrchů s odlišnou geologickou stavbou. Na vrcholku je turistická chata a pěkný výhled na České středohoří.
Hazmburk

Hazmburk

Zřícenina gotického hradu na zdaleka viditelném čedičovém vrchu nad obcí Klapý, vzdáleném 3,5 kilometru SZ od města Libochovice, je dominantou krajiny Českého středohoří. Na hrad se lze vypravit ze tří stran – z Libochovic, ze Slatiny a z obce Klapý.

Oparenské údolí

Oparenské údolí

Malebné Oparenské údolí je dlouhé 6 km a táhne se od Velemína k Malým Žernosekám. Nad údolím stojí zbytky hradu Oparno, který vznikl ve 13. století. Výlet do Oparenského údolí je možné spojit s výletem na Lovoš.

Porta Bohemica

Porta Bohemica

Porta Bohemica či Brána Čech se nazývá kaňonovité údolí Labe, kterým řeka vstupuje do Českého středohoří. Najdeme ji po proudu řeky, 10 kilometrů od Litoměřic. Břehy jsou tu v několikakilometrovém úseku lemovány skalnatými svahy.
Ostrý

Ostrý

Vrch Ostrý je se svými 553 m n. m. významným bodem Českého středohoří. Na vrcholu se nachází zřícenina hradu Ostrý, který je prvně připomínán na počátku 15. století, kdy byl v držení pánů ze Sulevic.

Boreč

Boreč

Vrch Boreč je 449 metrů vysoký kopec a je dokonalou kupou vypreparovaného tělesa, tvořeného trachytem s příkřejšími a vyššími severními a severovýchodními svahy, na kterých najdeme rozsáhlé sutě s pestrou květenou.
Zámek Libochovice

Zámek Libochovice

V malebné krajině obklopené kopci Českého středohoří, na místě staré gotické tvrze, stojí zámek Libochovice. V polovině 16. století si zde nechali Lobkowiczové vystavět renesanční zámek.

Zámek Ploskovice

Zámek Ploskovice

Klenotem mezi zámky severních Čech jsou Ploskovice poblíž Litoměřic. Nechala jej vybudovat Anna Marie Františka Toskánská, manželka posledního potomka slavného italského rodu Medici. Zámek nabízí komentované prohlídky.

Město Litoměřice

Litoměřice

Královské město Litoměřice leží na soutoku Labe a Ohře, na rozhraní vrchů Českého středohoří a úrodné Polabské nížiny. Litoměřicko je proslulé jako jedna z vyhlášených vinařských oblastí Čech. Okolí tvoří krajina malebného kopcovitého rázu.

Terezín

Pevnost Terezín vznikla poblíž soutoku Labe a Ohře za vlády císaře Josefa II. v letech 1780-1790. Celosvětové proslulosti nabyl Terezín až v době okupace českých zemí nacistickým Německem. Obě části pevnosti byly tehdy přeměněny v perzekuční zařízení.

Město Teplice

Teplice

Lázeňské město Teplice najdete 15 km západně od Ústí nad Labem v široké kotlině mezi Krušnými horami a Českým středohořím. Čekají na vás nejstarší lázně v Česku a jedny z nejstarších v Evropě. Navštivte i vy „malou Paříž“.